Weissensee Bergbahn + jezero

 Vhodné pro děti – ANO  ale bez možnosti přepravy kočárků (sedačková lanovka)

Pěší túry obtížnost – lehké, středně těžké                                                              

Občerstvení – ANO                                                                                                                                                  

Přeprava kol: ANO  / 3 Eur                                 

Cena s Korutanskou kartou: POZOR od 2022 pouze sleva 30% !!!

Pozor - Platba parkovného - cca 2-4 Eur na hodinu!

 

Aktualizace 2022 

Od tohoto roku se změnila platba za lanovku a ta již není ZDARMA s Korutanskou kartou, ale jen s 30% slevou!!!! Osobně jsem na lanovce již pár let nebyli a oblíbili jsme si jen procházku kolem jezera, která je popsaná ve variantě č.4. Místní restaurace je sice romanticky u jezera, ale spíš tak jen na kafe, jinak jsme z nabídky jídla nebyli úplně odvázaní. Nicméně procházka a koupání v jezeře je super!

 

Tuto lanovku máme/jsme měli (2022) také velice rádi, i když zde nejde přepravovat kočár. Pro mladší dcerku máme nosítko, takže pak se dá i zde velmi dobře cestovat. Již příjezd do malebné a takzvané „Prázdninové destinace“ je velkým zážitkem a to hlavně pro motoristy. Více o krásné silnici jsem popsal v záložce „Kam autem a na motorce“ odkaz zde: https://www.dovolena-korutany.cz/kam-autem-a-na-motorce/weissensee/

Městečko úplně vybízí k procházce, sednout si někde na kafe nebo u jezera a odpočívat. Jelikož samotná nástupní stanice lanovky je až na druhém konci vesnice, tak si vše hezky prohlédnete. Příjezd je až přes most a dále pak směr Weissensee Bergbahn parkoviště. Zde pozor, ale minulý rok (2013) jsem si všimnul, že na parkovišti vyrostli automaty na placení. Všimnul jsem si toho až v momentě, kdy jsme se vraceli z túry, takže jsem to nestudoval, pokutu jsem nedostal a tak jsem odjel. Ale doporučuji kontrolu a případnou platbu. Dalším doporučením je to, aby jste sebou měli občanské průkazy, protože na této lanovce jako na jediném místě kontrolují občanky versus Korutanské karty. Je to tedy napsané všude kam jdete s kartami, ale jen tady to dodržují a to každý rok.

Po výjezdu do horní stanice lanovky se vám otevře krásný výhled na jezero, ale to již zaznamenáte cestou na lanovce. Hlavně cesta zpět, když koukáte dolů, je taková výhledová. Jezero má krásně světle až tmavě modrou barvu (dle hloubky) a úplně vás láká ke koupání. Taky se zde koupat dá, ale to popíšu dále. Od samotné lanovky vede nejprve jedna cesta (pokud tedy nechcete jít po sjezdovce zpět dolů), která se po cca 500 m rozděluje na dvě cesty.

Varianta č. 1 - Okružní cesta k Naggealm a zpět k lanovce - lehká túra

Jako první varianta je odbočka vpravo na okružní cestu, kterou jsme již také šli, ale někde jsme překročili bludný kořen a trochu jsme si zašli. Nicméně to vůbec nevadilo, protože cesta lesem byla v parnu příjemná. V podstatě obcházíte po lesních cestách takový vyhlídkový kopec s kapličkou. Cesta končí u gasthofu Naggelalm a označil bych jí jako lehkou. Pokud se nevrátíte zpět k gasthofu Naggelalm, můžete dále pokračovat na větší túru k chatě Kohlröselhütte. Popis ve třetí výletní variantě.

Varianta č. 2 - Gasthof Naggelalm s výstupen na vyhlídku - lehká túra

Druhá varianta odbočuje na rozcestí vlevo a zavede vás k nedalekému Gasthofu Nagglalm (pozor v pondělí mají zavírací den), ve kterém máte na výběr hlavně z místních specialit. Pro děti je zde oplocené dětské hřiště, které by však potřebovalo trochu obnovit. Ale na louce se krásně leží a odpočívá. Kousek od Gasthofu je kaplička, která funguje jako vyhlídka na nedalekou Kreuzeckgruppe (budeme se jí věnovat v dalších záložkách). Tuto túru od lanovky přes gasthof na tuto vyhlídku, bych označil jako lehkou.

Odkaz na cestu: mapy.cz/s/hamahusemu

Varianta č. 3 - výstup na Kohlröselhütte- středně těžká túra

Třetí varianta – pokud budete chtít udělat větší túru, tak můžete pokračovat kolem vyhlídkové kapličky dále směr Kohlröselhütte (na tuto cestu také dorazíte z okružní cesty). Cesta vede buď po šotolinové cestě, která je lehce schůdná, nebo trochu kratší, ale náročnější cestou lesem. Záleží tedy na vás, jakou cestu zvolíte. Obě máme vyzkoušené a ani lesní cesta není nějak náročná. Na této túře bych ještě doporučil zastavit se na horské chatě Ochsenalm. Zde přesně nevím, jaké jsou otvírací hodiny, ale ta poloha u malého rybníčku je nádherná. Pokud vám však nechutná mléko přímo od kraviček, špek na prkénku a alpské domácí sýry, tak pokračujte na Kohlröselhütte, která je více komerční. Od Ochsenalm je tato chata vzdálena jen asi 15 min., za to do pěkně prudkého kopečka. Naštěstí není výstup vůbec dlouhý. Chata je umístěna v podstatě za hřebenem kopce a tak je zní krásný výhled na druhou stranu údolí směr k Hermagoru. Na chatě jsme byli dvakrát a jednou neměli upečený štrůdl, tak jsme šli zase zpět, ale jinak výlet na chatu stojí za to, protože vyhlídková terasa nabízí krásný výhled do údolí.

Odkaz na cestu: mapy.cz/s/juhanonudo

Celkem vám výlet zabere cca 3-4 hodiny cesty a to včetně zastávky na občerstvení. Obtížností bych ho zařadil na mírně náročnou túru, která je vhodná i pro děti od 5 let. Příroda je krásná a cesty dobře schůdné. Pro horská kola je to také vhodné.

 

Varianta č.4 - procházka podél jezera - lehká tůra

Jako varianta pro rodinu s dětmi v kočárku je také možné jít kolem jezera ze zadního parkoviště viz odkaz na start cesty. Nejprve se jde mezi domky po asfaltové cestě a potom po šotolině. Cesta pro kočárek končí u restarurace s terasou u jezera. Bohužel zde bylo plno a tak jsme jí nevyzkoušeli (rok 2020). My jsme pokračovali ještě až za restaruraci s pensionem, kde se cesta změní v malou pěšinku kolem jezera. Nicméně zde najdete hodně míst, kde se dá vykoupat v jezeře. Pozor, cesta není pro kola, které musí jezero objíždět přes kopec!!!!

U cesty je také oficiální pláž, kde se můžete vyvalit na trávník a v jezeře se mohou koupat i pejsci.

 

U pensionu zastavuje také výletní loď, která brázdí jezero.

 

Odkaz pension s restaurací: mapy.cz/s/kefejeruca

Odkaz loď: www.weissensee.com/sommer/schifffahrt-see-kaernten.html

Odkaz pláž:mapy.cz/s/hujutuzavu

Odkaz parkoviště: mapy.cz/s/mukocopuka

Cena pro rok 2020 byla 6 Eur na celý den

 

Více informací o celé lokalitě najdete také zde: www.weissensee.com/

 

Odkaz na cestu k restauraci: mapy.cz/s/bebofavoba

 

Doporučení:

Po návratu z túry využijte při hezkém počasí krásné koupaliště kousek po lanovkou. Také se zde můžete ubytovat v pěkném kempu. Nebo si můžete zkrátit čas projížďkou na lodi po jezeře. Bohužel loď není hrazena v rámci Korutanských karet. Nástupní stanice u mostu přes jezero.

Odkaz koupaliště a kepm:

https://www.google.cz/maps/place/Knaller+GmbH/@46.7135748,13.2968254,375m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0xc5cfdbd7a0359efe

Tip:

Ochsenalm se dá vystoupat až na vrchol hory Golz. Bohužel z vlastní zkušenosti vám nemohu cestu popsat. Nicméně dle mapy nevypadá nějak náročně. S dětmi však již nedoporučuji.

Odkaz:

mapy.cz/s/pumeduduzu

Odkazy:

Korutanská karta: www.kaerntencard.at/sommer/bonusclub/weissensee-bergbahn-gmbh/

Weissensee: https://www.weissensee-bergbahn.at/de/informationen/sommer.html

Kam autem a na motorce - https://www.dovolena-korutany.cz/kam-autem-a-na-motorce/weissensee/

Odkaz na celou lokalitu a další cíle:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/spittal-an-der-drau-a-okoli/

Fotogalerie: Weissensee Bergbahn