Bad Kleinkirchheimer Bergbahnen

Tuto lokalitu jsme si hodně oblíbili a jezdíme sem každý rok. Nicméně jí musím rozdělit na dvě části, protože zde jsou celkem dvě lanovky, které fungují přes léto. Brunnach, který máme právě hodně rádi a Kaiserburgbahn. POZOR - pří použití slevové Korutanské karty na jedné z lanovek již nemůžeze navštívit druhou!! Jde o stejného provozovatale!

Nationalparkbahn Brunnach

Vhodné pro děti – ANO  a to včetně možnosti přepravy kočárku (i hluboký se vejde do lanovky) 

Pěší túry obtížnost – lehké, středně těžké a těžké                                                              

Občerstvení – ANO                                                                                                                                                                                       

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

Pejsek: 5 Eur

 

POZOR - v jeden den nelze na Korutanskou kartu využít obě lanovky Brunach a Kaiserburgbahn!!! Jde o stejného provozovatele a tak mužete navstívit jednu nebo druhou lanovku za den!

 

Jak jsem psal již výše, tak tato lanovka je naší velmi oblíbenou. Je to hlavně dáno pozvolnějším profilem terénu, který je vhodný i pro děti. Nicméně když jsme děti ještě neměli, tak se zde dají dělat i celkem náročné výšlapy do horských sedel a na jednotlivé vrcholy.

Po příjezdu do Bad Kleinkirchheimu po silnici B88 si dávejte pozor na odbočnu na Bergbahnen BRUNNACH, kdy nástupní stanice lanovky není ve městě tak jako u Kaiserburgbahn. Příjezd na parkoviště je tedy mezi domky a baráčky, kde pak již silnice končí a je zde vpravo vjezd na parkoviště (asi 6x jsem to již přejel, tak pozor). Z parkoviště se jde kousek k lanovce přes most. U lanovky jsou čisté záchody a i prodejna INTERSPORT, takže když něco zapomenete, můžete dokoupit. Jak jsem psal, tak jelikož je lanovka kabinková a kabinka je dost veliká, není problém přepravit kočárek a to bez poplatku. Pro bikery je možné převážet za poplatek 3 Eur i kola.

V momentě, když vyjedete do horní stanice lanovky, tak se vám otevře krásný pohled do údolí a na protější alpské vrcholky. To vše díky tomu, že lanovka končí na hřebenu hory. U lanovky je i restaurace, kterou občas využíváme k obědu. Kvalita dobrá, ale to skoro všude v Rakousku a cenově o něco málo dražší nežli v údolí.

Od lanovky vede několik značených cest, ze kterých jsme jich pár již vyzkoušeli. Pro nenáročnou turistiku je možné podél lanovky sejít opět k parkovišti nebo se vydat směrem doleva (když stojíte a máte lanovku za zády) a projít se k přehradnímu jezeru nebo k trochu dále položenému kříži. Podle mého pohledu je to hodně nenáročná tůra.

Směrem doprava se otevírá více možností jak si protáhnout tělo. Pokud máte děti, tak vás nemine návštěva dětského hřiště, které se rafinovaně schovává za lanovkou. Takže nějaké to zdržení je nutnost.  Cesta se hned na začátku dělí na „okružní“, kterou však nemáme vyzkoušenou a pak dále vede široká šotolinová cesta, která je vhodná i pro kočár. Cesta je lemována figurínami zvířátek, takže opět dětské zdržovadlo. Od lanovky se po této cestě jde asi 500 m a pro procházku s kočárkem je ideální. Na konci této cesty přijdete k rozcestí, kdy máte na výběr a to buď vydat se směr do kopce na vrchol hory Mallnock ve výšce 2226 m - mapy.cz/s/retufehofo, který však není již vhodný na výšlap s kočárkem nebo malými dětmi. 

Nebo se dáte směrem na Oswalder Bockhütte – mapy.cz/s/dopulumuce, kdy až k této chatě je možné se dostat s kočárkem.

Zůstaňme tedy u této varianty, která nabízí hned několik dalších možností. Cesta až k chatě, kde se nachází výborné občerstvení vede z části lesem a je mírně z kopce. V jedné části je krátké stoupání. Vzdálenost od lanovky je dle tempa 25-35 min., což se dá s dětmi bez problémů zvládnout. Venkovní posezení u chaty nabízí úchvatný výhled do údolí a na okolní kopce. Od chaty vede hned dalších několik stezek, které jsou však již náročnější a když s dětmi, tak jedině v nosítku.

Varianta č. 1 - Okružní cesta I - Oswalder Bockhütte – úpatí hory Mallnock - Lanovka - středně těžká

Právě touto okružní cestou bych začal. Vede od chaty Oswalder Bockhütte a začíná stoupáním na kopec po právě straně, tedy úpatí hory Mallnock. Cesta je ze začátku mírnější, pak se začne zvedat po úzké cestičce směrem vzhůru. Terén není náročný co do podkladu, kdy se jde po louce, tedy vyšlapané hliněné stezce, ale s celkem pěkným převýšením. Naštěstí není stoupání nikterak dlouhé a po chvilce se cesta stočí po vrstevnici hory Mallnock. Cesta pak vyústí kus pod vrcholem právě tohoto vrcholu. Můžete se tedy opět rozhodnout, zda horu zdoláte, nebo se můžete dokončením okruhu vrátit zpět ke stanici lanovky. Ze zkušenosti tuto okružní cestu zvládla moje dcerka v 4,5 letech. Co do časovosti, tak i ze zastávkou na občerstvení je to cca 2-3 hodinky cesty.

Edit 2014 - Letos měli na Oswalder Hütte úžasné jelení klobásky. Něco tak dobrého jsem dlouho nejedl. Samozřejmě, že šlo o domácí výrobu!!!

Odkaz na cestu: mapy.cz/s/lubasajufa

Varianta č. 2 - Okružní cesta II - Oswalder Bockhütte – Erlacherbockhütte - Biosphärenparkverwaltung Nockberge - Oswalder Bockhütte - náročná túra

Tato okružní cesta má začátek a cíl právě o Oswalder Bockhütte. Co do náročnosti bych jí již zařadil mezi spíš obtížnější, ale bude záležet jakou cestu si přesně vyberete. Námi vyzkoušená cesta vede kolem vrcholu Arkerkopf směrem k chatě Erlacherbockhütte. Místní občerstvení je již spíše ve stylu místních specialit a mléko je od kraviček, které vidíte všude kolem sebe. Ale tak dobré mléko člověk najde jen v horách. Po občerstvení se vydáte směrem na vrchol hory Kleiner Pfannock"  kde nejprve dojdete do sedla hory a zde odbočíte směrem na cestu „Gipfel der Genüsse“ k bodu Biosphärenparkverwaltung Nockberge. Ze sedla začne cesta stoupat pod velkým úhlem směrem na vrchol ke kříži a vede občas po hraně a tak doporučuji opatrnost. Osobně jsem šel cestu s malou dcerou v sedačce a velice dobrým pomocníkem mi byli hole. Po výstupu na vrchol hory, která dle mapy nemá žádný název, se začne pomalu scházet zpět do údolí. Zde nedoporučuji scházet cestou Thermenquellen und Bergssen směrem k vrcholu Arkerkopf. Cesta ze začátku není náročná, ale postupem času jdete po hraně vrcholu a každá sebemenší chyba může být fatální. My jsme se raději otočili a to hlavně díky malé v nosítku a z cesty se dali odbočkou doprava směrem do údolí k malému jezeru Pfannsee. Cesta je tam poklidná a na rozcestí si můžete vybrat návrat k Oswalder Bockhütte nebo se napojíte na okružní cestu č.I pod vrchol Mallnocku. Pak již opět k lanovce po přístupových cestách.

Odkaz na cestu: mapy.cz/s/dekajujofo

 

V celé lokalitě je možné udělat více cest a to třeba na vrchol Predigerstuhl, ale osobně nemám tuto cestu vyzkoušenou.

Tak hodně zábavy a krásné počasí.

 

Odkaz na druhou lanovku Kaiserburbahn:  

www.dovolena-korutany.cz/kam-pesky/kaiserburgbahn/

 

Doporučení:

Snažte se dorazit na lanovku Brunnach hned v 9:00, kdy začíná její provoz. Pozor, lanovka má polední pauzu a to od 12:00 do 13:00, ale tu vyplníte třeba obědem v restauraci u lanovky. Brzké vstávání má v horách výhodu, že tam není tolik lidí, což máme osobně rádi. Také se pak můžete ještě podívat na Kaiserburgbahn a porozhlédnout se do širé dálky.

Tip:

Stavte se v lázních, kdy jedny jsou hned vedle nástupní stanice Kaiserburgbahn -Thermal Römerbad nebo druhé St. Kathrein kousek ve městě. V Bad Kleinkirchheimu je také golfové hřiště.

Odkazy:

Korutanské karty:

www.kaerntencard.at/sommer/bergbahnen/bad-kleinkirchheimer-bergbahnen/

město: https://www.badkleinkirchheim.at/de (všechny informace jsou zde přehledné)

Brunnach - horní stanice lanovky s restaurací:

mapy.cz/s/dezorudozu

Kaiserburgbahn:

mapy.cz/s/nusulacabe

Odkaz na celou lokalitu a další cíle:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/villach-a-okoli/

Fotogalerie: Bad Kleinkirchheimer Bergbahnen