O KORUTANECH

Korutany jsou nejjižnější spolkovou zemí s celkovou rozlohu 9 533 km2 a žije v nich necelých 560 00 obyvatel. Hlavním městem je Klagenfurt s 94 000 obyvateli. Na jihu hraničí se Slovinskem a Itálií.

Korutany jsou hornatou zemí s nepřeberným množstvím rekreačních možností a historických památek. Turisticky velice zajímavé a nejnavštěvovanější jsou severní Saualpe (dosahující výšku 2079 m), Gurktaler Alpen a Kreuzeck Gruppe. Úplně jiný charakter mají Karnské Alpy,(Karnischen Alpen) a Gailtalské Alpy (Gailtaler Alpen). Cílem mnoha turistů jsou však i jižní Karavanky. Mezi vysokými štíty najdete několik jezer s obzvláště teplou vodou, což vedlo k výstavbě mnoha rekreačních zařízení. Za všechny stačí jmenovat Wörther See, Keutschacher See, Ossiacher See, Millstätter See a Weissen See.  Více než 1 270 jezer, z toho 200 ke koupání s vodou teplou až 28 stupňů, čistou jako pitná voda nabídnou mnoho možností k vodním aktivitám. Vše je podpořeno faktem, kdy umístění Korutan čerpá ze středomořského klimatu i horského podnebí. Díky tomu, že alpský hřbet na severozápadu omezuje pronikání chladnějšího vzduchu na většinu území, je zde statisticky nejvíce slunečných dní z celého Rakouska. 

Historické památky Korutan pocházejí ze všech slohových údobí. Pozornost si samozřejmě zaslouží i hrady a zámky, z nichž nejvyznamnější je zámek Porcia ze 16. stol. Ve Spittalu a.d. Drau a hrad Groppenstein. Velké množství cenností je uloženo i v klášterech, z nichž přední místo zaujímá Gurk a St. Paul im Lavanttal. Mnoho času prohlížením historických staveb je možno strávit ve velkých městech. Zde je třeba vyzvednout především již zmiňovaný Klagenfurt, dále St. Veit a.d. Glan, Friesach, Villach a Spittal a.d. Drau.

Korutany, to jsou však i termální lázně Bad Bleiberg ob Villach s vodou teplou 30°C a Warmbad Villach (voda stejně teplá). Na studených minerálních pramenech byly postaveny lázně Trebesing, Weissenbach a St. Lorenzen im Lesachtal. A to jsme se nezmínili o přehradě Valentin Talspeere, lyžařském středisku Sonnenalpe Nassfeld, desítkách vodopádů, z nichž nejkrásnější je Silberfall, Groppensteinerfall a Nölelingerfall a množství divokých soutěsek jako je Romerschlucht, Garnitzen Klamm, Mauther Klamm, Gnoppitz Klamm nebo Klinzerschlucht u Mülbrucku.