Gerlitzen Bergbahnen

Vhodné pro děti – ANO - s částečnou možností přepravy kočárků do mezistanice

Pěší túry obtížnost – lehké, středně těžké                                                              

Občerstvení – ANO                                                                                                                                           

Přeprava kol: ANO  / 2,5 Eur – pouze jedna lanovka cesta nahoru (5 Eur obě cesty)                                 

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

Tuto lanovku bych nazval jako zážitkovou. Je zde hned několik možností jak strávit celý den na kopci. V podstatě se túry dají rozdělit na dvě části, kdy první lanovka začíná u jezera Ossiacher See a jedná se o kabinkovou lanovku. Ta vás vyveze v podstatě až za hřeben hory, kde je přestup na druhou lanovku, která vede až na samotný vrchol hory Gerlitzen do výšky cca 2 000 m. (na sedačkové lanovce bývá občas velmi chladno – doporučuji vzít si sebou větrovku). Zde již není možné převážet kočárky, protože se jedná o lanovku sedačkovou. Z vrcholu je opravdu krásný výhled a to na všechny strany a to jak směrem ke strmým alpským vrcholům Karawanken (směr moře), nebo do vnitrozemí, kde jsou Alpy spíše zalesněné a ne tak strmé.  Po výjezdu do mezistanice se hned nabízí několik možností pěších túr. Začneme hezky od shora, tedy z vrcholu hory Gerlitzen:

Varianta č.1 – Sestup z hory Gerlitzen - lehká túra

Po výjezdu druhou lanovkou (sedačkovou) se vám nabízí hned několik možností kudy se dát. Osobně se vždy vracíme směrem k mezistanici kabinkové sedačky. Na vrcholku hory se schází hodně modeláři a tak je plné nebe malých letadel. Také se však zde vznáší hned několik paraglidistů, kteří vám i nabízejí takzvané FLUG TAXI. Kdo má tedy chuť a odvahu, může se nechat z vrcholku až k jezeru nechat svést na paraglideru (osobně jsem nabídku za cca 30 Eur nevyzkoušel).

Odkaz: https://www.tandemfliegen.at/

Po cestě k mezistanici lanovky můžete navštívit několik Hütten, kde vám rádi nabídnou něco dobrého k jídlu a pití.

Osobně máme vyzkoušenou chatu Neugartenstüberl, a to jak v zimě, tak v létě. U chaty je jezerou a hříště pro děti a v zimě to tady žije. Hlavně je zde super 8 sedačková lanovka a velmi široká sjezdovka vhodná pro děti. Jinak jídlo klasika, nikde vás prostě vyloženě nezklamou a místní speciality umí velmi kvalitně. Více k cestě ve variantě č. 3.

 

Odkaz na cestu od lanovky: mapy.cz/s/cukujanope

 

Dále pak chatu Pöllinger Hütte (Odkaz:  mapy.cz/s/mesenuhuma )  ,kam teď chodíme v podstatě vždy. U chaty je i muzeu, ale to jsme ještě nestihli navštívit. Nicméně na chatě se dobře vaří a z terasy je opravdu krásný výhled. K chatě vede opět několik ces, kdy my si první část zkracujeme po sjezdovce a dále se napojíme na hlavní šotolinovou cestu vedoucí až k mezistanici lanovky. Cesta vede po většinu času lesem a tak i v parných dnech se zde dá krásně procházet.

Obecně se dá k mezistanici lanovky dostat opravdu hned několika cestami, zkratkami a cestičkami lesem nebo po sjezdovce. Nicméně musíte počítat s tím, že váš budou bolet přední strany lýtek a to díky stálé cestě z kopce dolů. Kousek před mezistanicí lanovky se cesta změní na asfaltovou a procházíte dvěma tunely. Za druhým tunelem je zkratka k lanovce, která je však poměrně příkrá, takže pozor na případné uklouznutí a zranění. Cesta je řekl bych lehká a vhodná i pro malé děti. Při cestě rostoucí lopuchy a plno broučků přecházejících cestu děti určitě zaměstnají.

Varianta č.2 – Výstup na vrchol Gerlizen nebo Pöllinger Hütte - lehce náročnější túra

Tuto variantu jsem vyzkoušeli v době, kdy mladší dcerka byla ještě v hlubokém kočárku (3 měsíce) a tak nebylo možné se nechat vytáhnout až na vrchol. Jelikož je cesta velmi dobře schůdná a jde spíše o uježděnou jemnou šotolinu, je cesta s kočárem docela pohodlná. Osobně jsme vyšli na chatu Pöllinger Hütte což nám rozhodně stačilo. Určitě se dá dojít až na vrchol, ale to nechám to už je na každém, jak se rozhodne. I cesta směrem na vrchol je lehká a vhodná pro děti tak od 3-4 let. Otázkou je, kam až s dětmi stihnete dojít.

Varianta č.3 2018 - Sestup z vrcholu k mezistanici přes Neugartenstüberl

Variant jak se dostat dolů k mezistanici lanovky je z této hory opravdu hodně. Pokud nezvolíte FlugTaxi, tedy tandem na paragleidu, tak vás čeká sestup po vlastních. V roce 2018 jsme zvolili novou cestu a to díky tomu, že jsme zde byli v zimě a potvrdili nám, že chata má otevřeno i v létě. Jedná se o stanici lanovky Neugarten, kde se nachází u krásného umělého jezera chaloupka s restaurací. Cesta začíná jako každá zde na vrcholu kde se vydáte z pohledu z lanovky na levou stranu. Vše je dobře značené a tak nemůžete zabloudit. Cesta vede většinou po louce a částečně lesními remízkami, takže nejste pořád na přímém slunci. Kočárek doporučuji jedině teréní nebo nosítko. U restaurace je romantické jezero, hříště pro děti s vodními hrátkami a pohoda na terásce. 

Od restaurace se mírně stoupá po sjezdovce až ke vstupu do lesa, kde již směřujete k mezistanici lanovky. Zde se jde povětšinou již lesem a cesta je moc hezká a dobře zančená. pořád směr Mittelstation :-) Celkem našlapate cca 7 km po většinou z kopce.

Odkaz na cestu: mapy.cz/s/3gM1z

 

Další možnosti vyžití:

Od mezistanice lanovky se můžete taky vydat na velmi lehkou procházku a to směrem k apartmánovému domu Edelweiss- Kanzelhöhe, kde se nachází restaurace. Jeden čas zde byla nabídka na řízek za poloviční cenu při předložení Korutanské karty. Tyto nabídky se však každý rok mění a tak si chce pořádně projít knížku, kterou při zakoupení karet dostanete. Cesta je více méně po rovině a tak je velmi nenáročná.

V samotné mezistanici můžete také využít služeb nejen občerstvení, ale také se svézt na autíčkách.

 

Osobně sedneme pak do kabinkové lanovky a vrátíme se zpět k jezeru. Je možné po různých cestách a cestičkách dojít zpět až k jezeru, ale tuto cestu nemáme vyzkoušenou. Většinou nám stačí scházet z vrcholu hory a bolí nás již pak nohy.

Doporučení:

Zpestřete si výlet lanovkou a pěší túru projížďkou na lodi po Ossiacher See. V rámci Korutanských karet je loď ZDARMA a nástupní stanice je přímo pod parkovištěm u Gerlitzen Bergahnen. Nicméně doporučuji si nejprve zjistit kdy loď do stanice přijíždí, aby jste zbytečně nečekali. Okružní jízda trvá cca 2,5 hodiny, ale uteče to.

Odkaz na loď: www.kaerntencard.at/sommer/schifffahrt/ossiachersee-schifffahrt/

Tip:

Při příjezdu na parkoviště pod lanovkou se nenechte zlákat nově postaveným krytým parkovištěm, které je zbytečně daleko od lanovky. Jeďte stále vzhůru až na původní parkoviště u pokladen. Nicméně pokud přijedete hodinu po otvírací době, tak bude parkoviště nejspíš již obsazené.

Odkazy:

Gerlitzen Bergbahnen:

www.kaerntencard.at/sommer/bergbahnen/bergbahn-gerlitzen/

Jinak web Gerlitzen je velmi přehledný a je zde mnoho důležitých informací. 

Odkaz: www.gerlitzen.com

Odkaz na celou lokalitu a další cíle:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/villach-a-okoli/

Fotogalerie: Gerlitzen Bergbahnen