Kabinenbahn Petzen

Vhodné pro děti – ANO - možnost přepravy kočárků (procházky jen kolem stanice lanovky)

Poslední návštěva byla v roce 2017 - po výjezdu zajímavý výhled a procházka k jezeru

Pěší túry obtížnost – lehké, středně těžké, těžké                                                            

Občerstvení – ANO                                                                                                                                           

Přeprava kol: ANO                            

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

V lokalitě kolem Klagenfurtu se vlastně jedná o jednu z mála lanovek a o jedinou, kterou můžete bezplatně navštívit pomocí Korutanských karet. Už samotný příjezd do lokality kolem lanovky vás utvrdí v tom, že tato lokalita není tak hojně navštěvovaná turisty a to hlavně v letních měsících. Parkoviště u lanovky je šotolinové a velký hotel pod stanicí lanovky obývají většinou volně žijící králíci, jinak je zde pusto a prázdno. V zimě to tu musí určitě žít, ale léto je zde poklidné a takové líné.

Nicméně vyjížďku na tuto lanovku mohu doporučit a to hned z několika důvodů. Jak jsem již někde psal, tak osobně nemusíme davy lidí, takže toto místo je úplně ideální. Výjezd do horní stanice pomocí kabinkové lanovky je pohodlný a je zde možno přepravit kočárek/golfky. Po výjezdu do horní stanice se vám ukáže krásný pohled na špičaté vrcholky Alp, které jsou již hranice se Slovinskem. U samotné lanovky je v podstatě taková náhorní plošina, kde se nachází malé jezírko s křišťálově čistou vodou. Právě kolem jezírka a lanovky se dá procházet s kočárkem a je zde možné si udělat třeba piknik. Kousek pod lanovkou se nacházejí dvě chaty s občerstvením. Osobně máme vyzkoušenou chatu Siebenhütten – chata s pohledu směrem dolů vlevo.

Odkaz na umístění chaty:

mapy.cz/s/denagovajo

Varianta č. 1 – Okružní cesta přes vrchol Feistritzer Spitze  – středně těžká/těžká

Pro větší dobrodruhy se zde nabízí možný výstup na vrchol Feistritzer Spitze. Samotný výstup lze realizovat dvěma cestami a v podstatě se dá udělat takový okruh. Osobně jsme na vrchol nedošli a šli i lehčí variantu výstupu, tedy po sjezdovce a dále cestou mezi klečí až na takovou náhorní plošinu. Z této plošiny se opět stoupá až na samotný vrchol, nebo se zde můžete kochat výhledem na Slovinsko.

Pokud se vydáte cestou z druhé strany, tak můžete jít formou malých horolezeckých výstupů s pomocí ukotvených lan ve skále. Osobně nevím, zda je nutné mít i jištění, ale nikde jsem se o tom nedočetl.

Osobně jsem s dcerkou v sedačce raději volil méně nebezpečný výstup, který by mohlo zvládnout dítě tak od 5 let. Výhledy jsou zde opravdu krásné a to jak na stranu do Rakouska, tak směrem do Slovinska. Nicméně na výhled do sousední země si musíte vyšlápnout kousek cesty.

Více možných výšlapů najdete na hezky přehledných stránkách lanovky:

odkaz: www.petzen.net/de/sommer/aktivitaeten/wandern

Doporučení:

Pokud možno, tak si vyberte na výjezd a výstup dobré počasí. Při naší první návštěvě jsme ani neviděli jezírko a monumentálně se tyčící skály, byla prostě mlha. Idylické okolí vybízí k pikniku u jezera, takže si nakupte nějaké dobroty a můžete strávit hezký den.

Tip:

Na chatě s občerstvením je takzvaná „bezedná polévka“, takže se i dobře najíte.

Odkazy:

Korutanské karty:

www.kaerntencard.at/sommer/bergbahnen/kabinenbahn-petzen/

Lokalita: 

mapy.cz/s/kuvuguzoho

Stránky lanovky:

www.petzen.net/de/

Lokalita a ostatní cíle:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/klagenfurt-a-okoli/

 

 

Fotogalerie: Kabinenbahn Petzen