Goldeck BergbahnVhodné pro děti – ANO - ve sportovním kočárku 

Pěší túry obtížnost – středně těžké a těžké 

Občerstvení – ANO 

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

Lanovku Goldeck jsme brali vždy jen spíše jako doplňkový výlet. S dětmi byla cesta původní lanovkou s Gondolou spíše adrenalinový zážitek a ani procházky na vrcholu nebyly moc přívětivé a to díky kamenitému terénu, který nebyl vhodný pro kočárky. Takže jsme spíše vyjeli na vrchol, došli ke křížku, rozhlédli se po okolí a zase sjeli dolu do údolí.

Situace se však před pár lety změnila a původní lanovku nahradila moderní kabinková, která byla vymístěna na okraj města. Další podstatnou změnou bylo to, že lanovka již nevyjede až na vrchol, ale k vrcholu se již musíte dostat vlastními silami. U konce lanovky bylo vybudované nové jezero a s tím související restaurace, tedy Seehütte :-) a pohoda u jezera je vždy lepší než na kamenité pláni a tak novou lanovku vnímáme jako velký posun k lepšímu.

K vrcholu vedou v podstatě dvě cesty a to buď delší, která má přes 4 km a jde se cca 2 hodiny, ale je vhodná pro sportovní kočárek. Výhodou ve slunečném dnu je, že vede většinou lesem a tak nedostanete úžeh a cesta je velmi příjemná...až na to stoupání :-)

Druhá možnost je zvolit přímou cestu po hřebenu až k vrcholu. Cesta je na vzdálenost pouze 2 km, ale je zřejmé, že má větší převýšení a kočárek pro děcko musíte vyměnit za nosítko nebo větší děti připravit na trochu větší zápřah. Cesta také vede po celou dobu na slunci a tak musíte počítat s pěknou výhní. Další možností je cesta zpět k dolní stanici lanovky, která je sjízdná i pro kočárek. Nicméně jsem sami nevyzkoušeli a jistě víte, že cesta z kopce bývá náročnější než do kopce. Nicméně můžete zkusit dvě varianty, kdy obě mají kolem 9 km a jsou na cca 2,5 hodiny.

Výlet můžete spojit s prohlídkou města, které má ve svém středu moc hezký park s fontánou a dětskými hříšti.

Doporučení:

Výlet na Goldeck spojte s návštěvou Aquacentra Drautalperle, která vám po výšlapu přijde určitě vhod. Hlavně od letoška, kdy bylo Aqua centrum zařazeno na Korutanské karty a tak máte v rámci výhod dva vstupy na dvě hodiny za sezonu ZDARMA. Více o Drautalperla ve vlastní záložce.

Aqua centrum Drautalperle: 

https://mapy.cz/s/kuhavasuga

Odkaz na stránky: 

https://www.drautalperle.at

Odkaz Korutanské karty: 

https://www.kaerntencard.at/sommer/erlebnisbaeder/drautal-perle-sport-erlebnisbad/

Cesta s kočárkem:

https://mapy.cz/s/manepeguma

Cesta přímá bez kočárku:

https://mapy.cz/s/nucatusufe

Cesta zpět k lanovce:

Varianta č. 1: https://mapy.cz/s/hudolaleje

Varianta č. 2: https://mapy.cz/s/kozagazaku