Tato stránky je v podstatě již jen vzpomínkou. nechce se mi to mazat. Lanovka se již asi nikdy neobnoví, ale třeba se někdy dočkáme.

 

Reißeck Bergbahnen Mölltal - náhradní lanovka www.dovolena-korutany.cz/kam-pesky/panoramabahn-kreuzeck/

 

 

Vhodné pro děti – ANO/NE – dle výběru trasy + díky vysoké výšce nedoporučuji kojencům

Pěší túry obtížnost – středně těžké/těžké                                                              

Občerstvení – ANO                                                                                                                                           

Cena: 19,5 Eur osoba – 10,5 Eur děti (od 6 do 15 let – děti do 6 let zdarma)  

Prohlídka technologie přehradní hráze – 6 Eur (děti od 6 let 3 Eur)     Pes – 5,5 Eur  

Přeprava kol: NE  - není vhodný terén na kolo

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA (ne prohlídka hráze)

Tato lanovka je obrovským zážitkem, ale popravdě podmínky přepravy nejsou občas ideální. Pro někoho může být celkem náročný výjezd do výšky cca 2 200 m a to díky třem kabinkám, které jsou taženy na kolejích a kopírují tak terén hory. V jednom místě je stoupání 82%!!!!, kdy i přes šikmou podlahu kabiny do protisměru se opíráte o zábradlí. Také pokud je teplo, je v kabince hodně vedro a díky tomu, že je zde VŽDY narváno, je to občas opravdu náročné. Také si musíte dávat pozor na dvou přestupech, kde se zase musíte vmáčknout do nové kabinky. Nicméně cesta je i tak úchvatná a výhledy jsou překrásné. Po příjezdu do konečné stanice této lanovky, se v rychlosti přesedá na úzkokolejný vláček, který jede několik kilometrů v ručně tesaném tunelu (těžko se stíhá i foto). Takže pro klaustrofobiky také žádná sláva. Vláček končí u hotelu Reisseck ve výšce přes 2 200 m. Tímto nechci nikoho od tohoto výletu zrazovat, protože se dá určitě zvládnout. Minulý rok (2013) jsme zde byli s dcerkou, kdy jí bylo 15 měsíců a zvládla to bez problémů, ale je na každém, aby zvážil své možnosti.

Ještě jedno upozornění, kdy při zakoupení lístku, musíte díky omezené kapacitě lanovky nahlásit čas odjezdu od hotelu. Vlak a lanovka jezdí v hodinových intervalech. Nicméně pokud se budete chtít vrátit zpět dříve nežli nahlásíte, musíte počkat nejprve až nastoupí lidé s platným termínem a pokud je místo vpustí vás do vláčku také.

I přes všechny tyto strasti si myslím, že výlet stojí za to. Po příjezdu k hotelu se vám otevírá úžasný výhled na okolní hory, které pomalu mění svůj charakter na spíše příkré kamenné stráně s minimem vegetace. U hotelu, kde se dá dobře najíst, je zde také velké dětské hřiště, takže i děti si zde užijí své. Od hotelu vede několik naučných stezek k jednotlivým přehradním jezerům. Také můžete využít služeb průvodce, který vás zavede do útrob samotné přehradní hráze. Osobně jsme vyzkoušeli a je to zase nový rozměr, když se dostanete do samotné přehrady. Osobně zde máme vyzkoušené dvě trasy, o kterých se tedy rozepíši.

Odkaz na Hotel:

https://www.google.cz/maps/place/EKL+Hotel-+und+Gastst%C3%A4tten-Betriebs-Gesellschaft+mbH/@46.9201583,13.3744151,2989m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0x2528a7355d445740

Varianta č. 1 – Výstup od hotelu k přehradním nádržím – středně těžká

Výšlap je náročný hlavně větším převýšením a kamenitou cestou. Není to nic hrozného, ale musí se dávat víc pozor. Po cestě narazíte na několik mapek, které vám popisují výhledy, názvy hor, které vidíte a některé místní zajímavosti. Doporučuji určitě dojít až ke druhému jezeru Kleiner Mühldorfer See, kde se pak okružní cestou můžete vrátit zpět k hotelu. Posezení u přehradního jezera s krásně čistou vodou je balzám pro duši. Naprosté ticho vybízí k odpočinku a relaxu. Jinak v nádržích je přísně zakázáno se koupat. Ono asi by tam nikdo dobrovolně nešel, protože voda bude mít tak 5-8 st., ale ta čistota člověka úplně láká se smočit…tak snad jen nohy J. Tento výstup bych doporučil s dětmi tak od 3-4 let, které to jistě s pomocí rodičů zvládnou. Opět pozor na hodně kamení na cestách.

Varianta č. 2 – Výstup na vrchol hory Reisseck (2 997 m) – těžká túra bez dětí

Odkaz na vrchol:

https://www.google.cz/maps/place/Rei%C3%9Feck/@46.9527432,13.3770544,5974m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x0:0xd6c0d48a59742209

Tuto cestu jsem absolvovali ještě v době, kdy jsme neměli děti. Rozhodně není vhodná pro děti pod 10 let věku. Časově zabere cesta cca 2-3 hodiny k vrcholu a to dle tempa a tak 1,5 – 2 hodiny zpět k hotelu. Náročná je díky nutnosti velkého soustředění kam šlapat, protože je  plná kamenů. Cestu bych rozdělil do čtyř etap. První etapa je celkem snadná a vede kolem přehradních jezer a je v podstatě po vrstevnici. Za jezerem se dostanete pod sedlo, kde začíná druhá etapa, tedy výstup do tohoto sedla. Cesta je zde příkrá a hliněno-kamenný povrch je občas nepříjemný. Nicméně nehrozí skoro žádné nebezpečí, jen si dávejte pozor na padající kameny, tak aby jste nezasáhli toho pod vámi. V sedle se vám otevře další pohled a to již směrem k vrcholu Reisseck. Zde začíná třetí etapa cesty, která jde sice po vrstevnici, ale kamenovým lavinovým polem. Cesta je v podstatě upravena tak, že některé kameny jsou dány na placato a tak byla vytvořena cesta. Pozor kam šlapete, protože hodně kamenů se pohybuje a zde si již nemůžete dovolit nějak zásadně chybovat. Sráz pod cestou je příkrý a plný ostrých kamenů. Když vaše oči vzhlédnou ke kopečkům na vámi, vidíte jak eroze pomalu hory ničí. Občas i zaslechnete, jak se valí menší kameny, ale cesta je v celkem slušné vzdálenosti. Ale stejně doporučuji dávat pozor. Poslední čtvrtá etapa začíná na konci cesty v kamenném lavinovém poli a začne již pěkně stoupat vzhůru k vrcholu. Občas člověk musí na čtyři, ale není to nic hrozného. Až ke konci výstupu se začne cesta kroutit po hřebenu hory, takže je zde opravdu nutné dávat pozor. Špatný krok by mohl znamenat pád, který by byl jistě fatální. Možná to zní strašidelně, ale pokud budete dávat pozor, tak je riziko velmi malé. Samotný vrchol hory není moc velký, ale pár lidí se sem vejde. Výhledy jsou opravdu úžasné. Pokud vám tedy vyjde počasí. Jinak někde je uváděno, že vrchol hory má 3 000 m a někde 2 997 m. Myslím, že je to však celkem jedno. Při zpáteční cestě se určitě na kamenech osvědčí trekingové hole pro větší stabilitu.

Doporučení:

Určitě doporučuji jet hned první lanovkou a vyrazit co nejdříve k vrcholu. Ze zkušenosti se kolem poledne většinou ukážou mraky a z vrcholu tak není nic vidět. Návrat k hotelu je zhruba za 4-5 hodin dle tempa. Na cedulích stojí 8 hodin, což je podle mě nesmysl, protože cesta tak dlouho trvat nemůže. Pokud i 70 letý pán „seběhnul“ a to nepřehání za necelou hodinu a půl z vrcholu k hotelu (ale byl to horal každým coulem), tak to nemůže celkem trvat 8 hodin.

Tip:

Po náročném výstupu se zchlaďte ve venkovním bazénu a to přímo ve vesnici Reisseck. Koupaliště je v údolí a je plné slunce a pohody. V rámci Korutanských karet je vstup opět ZDARMA.

A ještě jeden tip a to na ubytování v kempu, který je vzdálený cca 20 km. Již jsem ho zde v jedné záložce zmiňoval. Jde o Drau Camping. Odkaz zde: https://www.draucamping.at/ Úžasné místo a perfektní zázemí. Kemp je hlavně oblíbený u kolařů.

Odkazy:

Reisseck korutanská karta:

https://www.kaerntencard.at/ausflugsziele/ausflugsziel-detail/reisseck-bergbahnen-moelltal-84

Reisseck Verbund - https://www.verbund.com/tm/de/reisseck-bergbahnen

Restaurace s ubytováním na Reissecku:

https://www.verbund.com/tm/de/reisseck-bergbahnen/essen-trinken-schlafen

Koupaliště:

https://www.kaerntencard.at/ausflugsziele/ausflugsziel-detail/schwimmbad-reisseck-105

Odkaz na celou lokalitu a další cíle:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/spittal-an-der-drau-a-okoli/

Fotogalerie: Reißeck Bergbahnen Mölltal