Panoramabahn Kreuzeck

Vhodné pro děti – ANO od 5 let nebo v nosítku – kočárek je nevhodný

Pěší túry obtížnost – středně těžké/těžké                                                              

Občerstvení – ANO                                                                                                                                           

Přeprava kol: NE  - není vhodný terén na kolo

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

Tato lanovka je velmi zajímavá a to hned od samého začátku. Posadíte do otevřeného vagónu, který je lanem tažený po kolejích. Výhled je na protější lanovku Reisseck s jeho úchvatnými kopci. Lanovka vás v tomto případě vytáhne zhruba tak do 1/3 kopce a pak musíte šlapat po svých. Terén není vhodný pro kočárky a děti ho zvládnou tak od 5 let. Menší děcka jedině do nosítka. V podstatě pokud nechcete po šotolinové cestě sejít zpět dolu do údolí, tak máte jen dvě varianty kam se dá jít.

Varianta č. 1 – cesta k občerstvení Poldis Jausenstation - Mernikalm

odkaz na umístění chaty: https://www.google.cz/maps/@46.8534995,13.3011034,187m/data=!3m1!1e3

Cesta je náročná tím, že je stále do kopce, ale vede lesem, takže v parném dni se zde nespálíte. Zvolit můžete buď cestu po šotolinové silnici, která se pomalu kroutí vzhůru, nebo můžete jít zkratkami přímo lesem. Směrem nahoru jdeme po cestě, zpět si cestu většinou zkracujeme lesem. Po zhruba hodině a kousek cesty, dorazíte na paseku, kde se nachází několik stavení. Jde o soubor původních chat, které slouží jako občerstvení, možnost ubytování a samo zásobovací chata pro horolezce.

Edit 2014 - Pod Poldis Hütte je k pronájmu malebná chatička. Příští rok bychom si ji rádi na pár dní pronajali. Chaty jsou bez proudu, jen na solární články.

Už se opravdu těšíme, protože zažít zde západ, či východ slunce musí být úchvatné. 

Edit 2019 - Letos jsme lanovku nestihli a odkaz na ubytování již nefunguje. Musíme aktualizovat příští rok.

 

Díky pasece je zde naprosto úchvatný výhled na protější Reisseck. Představa, když se zde člověk ubytuje a ráno vychází slunce, nebo večer zapadá je překrásná. Zatím jste to však nerealizovali, ale chystáme se na to. Další varianta je v podstatě pokračování této cesty. Jen malé upozornění, když vcházíte na palouk s chatkami, tak na nás vyběhnul jeden místní obrovský pes. Štěkal jako blázen, tak všichni utíkali, jen já jsem se rozhodl, že se spolu domluvíme. Ze štěkotu jsem poznal, že nebude zlý a naštěstí nebyl. Přiběhl, očuchal si mě a byli jsme naštěstí kamarádi. Pokud by byl můj odhad špatný, tak ze mě asi nic moc nezůstalo J. Jinak cestu hodnotím jako středně těžkou.

Varianta č. 2 – cesta k Salzkofelhütte – vrchol Salzkofel I a Salzkofel II

Trochu méně náročná může být cesta na Mühldorfer Alm – Klinghütte, kterou však nemáme vyzkoušenou a dle mapy je spíše po vrstevnici.

Osobně máme vyzkoušenou cestu pod vrchol Salzkofel, který je ve výšce 2 498 m. Sice jsme nedošli až na chatu a ani na vrchol, ale cesta má podobný profil. Opět se jde lesem, ale již po úzkých cestičkách. Opět se dojde na krásné palouky s výhledem na okolní hory. Následně se cesta stočí do malého sedla a k chatě a vrcholu se jde po hřebenu hory. Určitě doporučuji mít sebou trekingové hole, které při stoupání opravdu pomáhají. Jinak cestu bych hodnitil jako spíše těžkou.

 

Varianta č.3 - pokračování na chatu Klinghütte

Pokud nebudete mít ještě dost, tak se můžete vydat až na chatu Klinghütte. Vzdálená je od Poldis 1 km a jde se v podstatě po vrstevnici. Sami ještě nemáme vyzkoušeno, ale příští rok (2020) určitě vyzkoušíme a poreferujeme.

Odkaz: mapy.cz/s/pakamoluso

 

Upozornění:

Pozor, lanovka jezdí jen v určitých intervalech. Před odchodem z konečné stanice je dobré se podívat, kdy lanovka odjíždí. myslím, že interval je cca jedna hodina, takže pokud se trefíte, že právě lanovka odjela, tak čekáte hodinu u lanovky. Naštěstí je zde malé občerstvení.

Doporučení:

Vyrazte na celodenní výlet až k vrcholu Salzkofel. Nicméně doporučuji nejlépe bez dětí. Výhledy zde budou opravdu krásné a to i na druhou stranu směr Itálie Karawanken.

Tip:

Po výletu bych využil místí koupaliště na Reissecku.

Odkaz na lanovku:

www.kaerntencard.at/sommer/bergbahnen/panoramabahn-kreuzeck/

Odkaz na umístění:

https://www.google.cz/maps/@46.8534995,13.3011034,187m/data=!3m1!1e3

Odkaz na Poldis Jausenstation:

m.facebook.com/Poldis-Jausenstation-266033937111910/?rf=602756946412155

Odkaz na koupaliště:

www.kaerntencard.at/sommer/erlebnisbaeder/schwimmbad-reisseck/

Odkaz na lokalitu:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/spittal-an-der-drau-a-okoli/

Fotogalerie: Panoramabahn Kreuzeck