Panoramabahn Kreuzeck

Vhodné pro děti – ANO od 5 let nebo v nosítku – kočárek je nevhodný

Pěší túry obtížnost – středně těžké/těžké                                                              

Občerstvení – ANO                                                                                                                                           

Přeprava kol: NE  - není vhodný terén na kolo

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

POZOR - v pátek je na lanovce zavírací den - POZOR (aktual pro rok 2020)

Tato lanovka je velmi zajímavá a to hned od samého začátku. Posadíte do otevřeného vagónu, který je lanem tažený po kolejích. Výhled je na protější lanovku Reisseck s jeho úchvatnými kopci. Lanovka vás v tomto případě vytáhne zhruba tak do 1/3 kopce a pak musíte šlapat po svých. Terén není vhodný pro kočárky a děti ho zvládnou tak od 5 let. Menší děcka jedině do nosítka. V podstatě pokud nechcete po šotolinové cestě sejít zpět dolu do údolí, tak máte jen dvě varianty kam se dá jít.

Varianta č. 1 – cesta k občerstvení Poldis Jausenstation - Mernikalm

odkaz na umístění chaty: mapy.cz/s/jusadovace

Cesta je náročná tím, že je stále do kopce, ale vede lesem, takže v parném dni se zde nespálíte. Zvolit můžete buď cestu po šotolinové silnici, která se pomalu kroutí vzhůru, nebo můžete jít zkratkami přímo lesem. Směrem nahoru jdeme po cestě, zpět si cestu většinou zkracujeme lesem. Po zhruba hodině a kousek cesty, dorazíte na paseku, kde se nachází několik stavení. Jde o soubor původních chat, kdy jedna slouží jako občerstvení kde se dobře najíte.

Cesta od lanovky: mapy.cz/s/monagarobo

Díky pasece je zde naprosto úchvatný výhled na protější Reisseckgruppe.

 

Varianta č. 2 – cesta k Salzkofelhütte – vrchol Salzkofel I a Salzkofel II

Osobně máme vyzkoušenou cestu pod vrchol Salzkofel, který je ve výšce 2 498 m. Sice jsme nedošli až na chatu a ani na vrchol, ale cesta má podobný profil. Opět se jde lesem, ale již po úzkých cestičkách. Opět se dojde na krásné palouky s výhledem na okolní hory. Následně se cesta stočí do malého sedla a k chatě a vrcholu se jde po hřebenu hory. Určitě doporučuji mít sebou trekingové hole, které při stoupání opravdu pomáhají. Jinak cestu bych hodnitil jako spíše těžkou.

Edit 2020:

Letos jsem si vyzkoušel přechod z Poldis chaty přes vrchol Koppen a pak zpět až do vesnice Sachsenburg. Manželka s dětmi se vrátila z Poldis zpět k lanovce a já se vydal na velkou tůru. Cesta byla poměrně náročná a to hlavně svým terénem a to buď pořád do kopce anebo stále prudce z kopce. Celkem jsem ušel 17,5 Km a nastoupal 1 000 m vyškových a 1 700 m jsem naklesal. Cesty nejsou moc dobře značené a tak velmi pomohli mapy.cz a jejich navigace. Pro někoho kdo se chce hezky projít a má možnost jako já, že mu žena odveze auto, tak pěkná tůra. Případně je možné vyjít ještě na Salzkofel a i na většího bratříčka s číslem II!

Edit 2021:

Cestu jsem si zopakoval, tentokrát až na Salzkofel I. Zpět opět do Sachsenburgu, ale tentokrát mi dělal doprovod kamarád Lukáš. No, z toho sestupu moc nadšený tedy nebyl, ale já ho varoval :-)

Odkaz cesta: mapy.cz/s/lazevuzece

 

Varianta č.3 - pokračování na chatu Klinghütte

Pokud nebudete mít ještě dost, tak se můžete vydat až na chatu Klinghütte. Vzdálená je od Poldis 1 km a jde se v podstatě po vrstevnici. Sami ještě nemáme vyzkoušeno. Cesta k chatě je opravdu nenáročná, ale ani letos (2020) jsme se na chatě nezastavili a já šel jen okolo.

Odkaz: mapy.cz/s/pakamoluso

 

Upozornění:

Pozor, lanovka jezdí jen v určitých intervalech. Před odchodem z konečné stanice je dobré se podívat, kdy lanovka odjíždí. myslím, že interval je cca jedna hodina, takže pokud se trefíte, že právě lanovka odjela, tak čekáte hodinu u lanovky. Naštěstí je zde malé občerstvení. 

Doporučení:

Vyrazte na celodenní výlet až k vrcholu Salzkofel. Nicméně doporučuji nejlépe bez dětí. Výhledy zde budou opravdu krásné a to i na druhou stranu směr Itálie Karawanken.

Tip:

Po výletu bych využil místí koupaliště na Reissecku.

Odkaz na lanovku:

www.kaerntencard.at/sommer/bergbahnen/panoramabahn-kreuzeck/

Odkaz na umístění:

https://www.google.cz/maps/@46.8534995,13.3011034,187m/data=!3m1!1e3

Odkaz na Poldis Jausenstation:

m.facebook.com/Poldis-Jausenstation-266033937111910/?rf=602756946412155

Odkaz na koupaliště:

www.kaerntencard.at/sommer/erlebnisbaeder/schwimmbad-reisseck/

Odkaz na lokalitu:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/spittal-an-der-drau-a-okoli/

Fotogalerie: Panoramabahn Kreuzeck