Bergbahnen Dreiländereck

Vhodné pro děti – ANO - větší děti 3+ nebo v nosítku (nemožná přeprava kočárků)

Pěší túry obtížnost – lehké, středně těžké                                                              

Občerstvení – ANO (u lanovky a po cestě k trojmezí)                                                                                                                                               

Přeprava kol: ANO                        

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

DOPORUČENÍ: sebou si vezměte cestovní pas nebo občanský průkaz pro případnou kontrolu pohraničníky.

Lanovka kde se setkávají tři země. Takové magické místo, kde můžete být během pár sekund v Itálii, Rakousku a Slovinsku. Celá lanovka není jedna z moderních a jedná se o provoz třísedačkové klasické lanovky. Vše však vynahradí příroda, která vás čeká na horní stanici lanovky. Výhledy na bílé vrcholky Karawanken, pohled do údolí směrem k vrcholu s vysílačem Dobratsch vás uchvátí. V horní stanici lanovky je krásná náhorní plošina, ze které se můžete vydat hned na několik okružních cest. Ale také třeba na vrcholové 8 hodinové túry. Ta však budu popisovat, až budou děti větší a zvládnou to s námi. Teď budu spíš kroužit kolem komína.

Jako asi nejlehčí túru, která vám i s malými dětmi zabere tak dvě hodinky je cesta na trojmezí, kde se právě výše uvedené tři země setkávají. Je zde krásný výhled na všechny strany a vedou zde další cesty směrem do Itálie a Slovinska. Je zde krásné posezení stvořené pro piknik, zmenšený reliéf hor s popiskem na kterou horu zrovna koukáte a hlavně to místo souběhu tři zemí. Dále se můžete vrátit stejnou cestou k lanovce a zastavit se pod kopcem v místním občerstvení - Dreiländereck Hütte. Nebo se můžete spustit stezkou do Itálie a postupně udělat malý okruh přes Slovinsko zpět k lanovce. Náročnost tak 3 hodiny. Na Italské straně narazíte na strašidelně působící opuštěné kasárny Italských vojáků. Pozor na značení na Italské straně. Pokud se od posledně nezlepšilo, tak je možná lepší jít podle GPS.

Zde ještě pár tipů na výlet:

Cesta ke kapličce Maria im Schnee

obtížnost: lehká

délka trasy: cca 8-10 km podle zvolené cesty

Výchozí bod u lanovky směr trojmezí. Následně se přehoupnete na Italskou stranu a lesní cestou se sestupuje až ke kapličce. Zpáteční cestu můžete jít stejnou jako jste přišli nebo přejít na Slovinskou stranu a trochu náročnou a delší serpentinou se vyškrábat zpět k lanovce nebo trojmezí. Tato cesta je již pro starší děti a trvá cca 3 hodiny. Pozor na Italské značení, které je podle mě zmatené. Nicméně díky GPS vše určitě najdete. Cesta může vést i kolem bunkrů a bývalých kasáren. Většinou jdete v lese, takže i když je vedro tak to jde vydržet.

Odkaz na mapu zde: https://mapy.cz/s/2kYx6

 

Cesta zpět k dolní stanici lanovky:

obtížnost: lehká

délka trasy cca 5 km

Cestu nemáme osobně vyzkoušenou, ale dle ukazatelů jde sejít zpět bez větších problémů. Jen se připravte, že ze sestupu bolí víc nohy a cesta je trochu zdlouhavější.

Odkaz na mapu zde: https://mapy.cz/s/2kYxT

Doporučení:

Vezměte si sebou něco dobrého k obědu a udělejte si na trojmezí nefalšovaný piknik. Na společný oběd s takovým výhledem budete dlouho vzpomínat.

Tip:

Zajeďte se podívat do města Villach a jeho centra. Případně si můžete odpočinout na projížďce lodí po řece Drau.

Odkazy:

Korutanská karta:

www.kaerntencard.at/sommer/bergbahnen/bergbahn-dreilaendereck/

Lanovka:

https://www.3laendereck.at/sommer

Dreiländereck Hütte

https://mapy.cz/s/2kYO1

 

Villach loď:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/kam-na-lod/drauschifffahrt-villach-faakersee/

Lokalita:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/villach-a-okoli/

 

Fotogalerie: Bergbahnen Dreiländereck