Kaiserburgbahn

Kaiserburgbahn

Vhodné pro děti – Kočárek jen vždy na začátek u lanovky - nosítko doporučeno                                               

Pěší túry obtížnost – středně těžké a těžké                                                                        

Občerstvení – ANO                                                                                                                                                                             

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

 

POZOR - v jeden den nelze na Korutanskou kartu využít obě lanovky Brunach a Kaiserburgbahn!!! Jde o stejného provozovatele a tak mužete navstívit jednu nebo druhou lanovku za den!

 

Nástupní stanice této lanovky se nachází přímo ve středu města a to hned vedle lázní Thermal - Römerbad, tedy místních lázní. Osobně jsme na této lanovce udělali jeden výstup, ale jinak jí díky využívání Korutanských karet (kdy je lanovka v ceně karty – tedy zdarma) navštěvujeme jako doplněk Brunnachu. Tedy vyjedeme nahoru, dáme si kafe a nejdál se podíváme kousek ke kříži na vrchol Kaiserburg, který je v podstatě kousek od lanovky. Je zde moc hezký výhled na všechny strany a hlavně na Bad Kleinkirchheim. Místní restaurace je moc hezká a stylová, ale bezkonkurenčně nejdražší ze všech co jsme u lanovek navštívili.

Nicméně i zde je možné udělat si krásné výšlapy, ale nedoporučuji s dětmi. Jako první varianta je výšlap na vrchol Wöllaner Nock což ještě s dětmi zvládnete. Dál se však dá jít již jen z kopce a osobně jsme se dostali k chatě Walderhütte. Profil cesty byl v podstatě stále z kopce na šotolině a i výstup nebyl zrovna jednoduchý. Tahle cesta od lanovky a zpět vám zabere cca 2 hodiny.

Osobně si dovedu představit, udělat i větší výšlap a sejít třeba do údolí až do Arriachu, ale bude se jednat o celodenní výlet, kde bude důležité si zajistit i odvoz. My se vždy vracíme zpět k autu. Nebo je možné sejít od lanovky zpět k parkovišti do Bad Kleinkirchheimu. Ale cesta stále z kopce je vždy náročnější než do kopce.

Aktualizace 2017:

Letos jsme opět navštívili Kaiserburgbahn a troch se více porozhlédli. Jsou tu také nové věci, které bych rád zaktualizoval. Při výjezdu lanovkou si hned všimnete níže položeného jezírka. Cesta vám zabere cca 2-3 hodiny (včetně občerstvení) tam a zpět. Výstup zpět k lanovce je poměrně příkrý, ale 5 letá dcerka to taky zvládla.

Pokud vám nevadí sestupy, tak mohu doporučit poměrně nenáročný sestup do prostřední stanice lanovky. Jde se po šotolinové cestě, která se klikatí směrem do údolí. Buď můžete zvolit zkratku směrem k jezírku nebo obejít vpravo kolem lanovky. Jako tahák pro děti může být nově vybudované hříště v prostření stanici lanovky, kdy z místní restaurace je na hřiště krásný výhled.

Při cestě nahoru zůstáváte v kabince, které prostřední stanicí jen projíždí!

Odkaz na popis cest: mapy.cz/s/hocagopomu

 

Aktualizace 2020:

Je vidět, že se stále snaží zlepšovat své služby a nově je vybudovaný Bike park včetně přepravy kol. Jede se až z horní stanice lanovky a sjezd končí dole ve městě. Osobně jsem nezkusil, ale musí to být moc hezký zážitek.

Odkaz na bike park: www.badkleinkirchheim.com/bergbahnen-sommer/bike/flow-country-trail/

 

Aktualizace 2021:

Bobová dráha spuštěna a je to paráda. Asi nejlepší možná varianta, tedy vozíček na pevné kolejnici.

www.badkleinkirchheim.com/bergbahnen-sommer/aktivitaeten/kaiserburg-bob/

 

Doporučení:

Snažte se dorazit na lanovku Brunnach hned v 9:00, kdy začíná její provoz. Pozor, lanovka má polední pauzu a to od 12:00 do 13:00, ale tu vyplníte třeba obědem v restauraci u lanovky. Brzké vstávání má v horách výhodu, že tam není tolik lidí, což máme osobně rádi. Také se pak můžete ještě podívat na Kaiserburgbahn a porozhlédnout se do širé dálky.

Tip:

Stavte se v lázních, kdy jedny jsou hned vedle nástupní stanice Kaiserburgbahn -Thermal Römerbad nebo druhé St. Kathrein kousek ve městě. V Bad Kleinkirchheimu je také golfové hřiště.

V letní sezoně se lanovky Brunnach a kaserburgbahn nestřídají v provozu a jedou obě dvě! Stejně tak není žádná polední pausa. Nicméně toto se každý rok mění a tak doporučuji podívat se do průvodce Korutanských karet, kde jsou aktuální informace.

Odkazy:

Korutanské karty:

www.kaerntencard.at/sommer/bergbahnen/bad-kleinkirchheimer-bergbahnen/

město: https://www.badkleinkirchheim.at/de  (všechny informace jsou zde přehledné)

Brunnach:

mapy.cz/s/ratojokuvo

 

Fotogalerie: Kaiserburgbahn