Pöllatal - Ochsenhütte

Vhodné pro děti – ANO dle uvážení rodičů (naše děti 7 a 10 let holky)

Obtížnost těžší tůra hlavně pro děti

Občerstvení – ANO

Celková délka – 14 km s využitím vláčku pod Kochlöffelhütte

(dle mapy.cz je to 6 km, ale dle GPS to bylo 7 km)

Tuto tůru jsme měli v plánu již dlouho, ale děti byly malé a ani s kočárkem to není moc vhodné. Cesta je sice upravená, ale stoupá docela dost vzhůru. Převýšení je na 7 km 700 m a to je docela už dost.

Jde v podstatě o kombinaci výletu s vláčkem Tschu – Tschu Bahn k chatě Kochlöffelhütte, od které již však musíte šlapat hezky po svých. Vláček nově zastavuje ne u chaty, ale cca 700 m pod chatou na parkovišti, ze kterého jde cesta směr Ochsenhütte a Lanischsee. Cesta je šotolinová a ze začátku nikterak nestoupá. Jde se kolem potoka a po cestě je pár vodopádů a i míst k možnému vykoupání. Cesta je až na začátek stále pěkně do kopce až kousek od chaty se trochu narovná, tak aby se opět mohla serpentinami točit směrem k chatě.

Na chatě vás přivítají její majitelé se svojí mopslicí (2019) a buď můžete sedět venku s krásným výhledem nebo vás pozvou v podstatě k době do kuchyně, kde je několik stolů k sezení. Sortiment je omezený tak na dvě jídla, ale všechno bylo moc dobré a přímo před vámi připravené. Polévka s vaječným svitkem byla úžasná!!! A určitě navštivte místní kadibudku!!

Cesta dále stoupá k jezerům Lanischsee, ale tam i v polovině července byla cesta ještě sněhem a tedy smalými dětmi nevhodná. Ale jednou se tam podíváme.

Zajímavé bylo povídání s pánem, kdy jsem měl několik všetečných dotazů :-)

Jedna od kdy se chata otevře a kdy zavře. Takže otvírají v červnu a zavřou na konci září, ale to už tam bývá první sníh. Za den je navštíví průměrně 8 lidí :-) Dále mě zajímalo, proč je nahoře v říčce dostatek vody a od určitého místa je v řece o poznání vody méně. Velmi zajímavá byla odpověď, kdy skrz horu vede velké potrubí a to odvádí vodu do přehrady v údolí Maltatahl, tedy do Kölnbrein Hauptspeicher – Malta Hochalmstrasse. Na odkazu vidíte nezvykle rovné vodní toky směrem k přehradě a to je potrubí :-)

Odkaz: https://mapy.cz/s/mudanasajo

Dále jsem se ptal na smysl těchto chaloupek, kdy tato zde stojí již cca 30 let. Bylo mi vysvětleno, že dříve se cenila v údolí pole, na kterých se pěstovaly plodiny jako obilí, kukuřice, brambory atd a zemědělci chtěli využít úrodnou půdu pro pěstování a ne jako pastviny pro krávy. Proto hnaly po zimě dobytek do hor, kde se přes léto dobytek pásl mezi kamením a na místech, které nešly obdělávat. Zato dnes, když se vše dováží, tak dobytek se již pase v údolích a není potřeba tyto chaty jako pastevecké tolik využívat. Třeba se to časem změní a opět se bude prosazovat místní produkce!

Doporučení:

Jeďte hned ráno prvním vláčkem na konečnou stanici, aby jste si výlet užili a mohli se třeba ještě zastavit na výborný štrůdl v Kochläffelhütte. Pak se podívejte na rozpis jízd vláčku a k autu se nechte svézt opět vlakem.

Vlak odkaz: www.kaerntencard.at/sommer/freizeit-erlebnisangebote/tschu-tschu-bahn-rennweg-katschberg/

Tip

Výlet byl málo? Tak seběhněte na parkoviště podél potoka Lieser po krásné zážitkové cestě.

Odkaz na cestu: https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/kam-pesky-za-prirodou/tschu-tschu-bahn-rennweg-katschberg/

Odkaz na cestu k Ochsenhütte: https://mapy.cz/s/colodufoju

Odkaz na lokalitu: https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/spittal-an-der-drau-a-okoli/


 


 

 

Fotogalerie: Pöllatal - Ochsenhütte