Triglav - Národní park

TRIGLAV - NÁRODNÍ PARK

- Délka cesty:

cca 215 km

- Zajímavosti na cestě:

Ruský kostelík na silnici přes Vršič, centrum národního parku Triglav, divoká řeka v Soča

Jedná se o přírodní krásy nebo zajímavosti , které potkáte po cestě.

- Stravování:

Gasthaus Avsenik, Begunje na Gorenskem 21, tel: 00386(0)42890506

Da Livio Wulfenia, Nassfeld - Passo Pramollo, tel: 0039(0)42890506

- Dílna - servis

Honda - zentrum Villach, 9500 Villach, Karawankenweg 26, tel: 0043(0)4242/33310

 

Cesta s příběhem

naši cestu začneme pro přehlednost opět ve městečku Hermagor (myslím, že se to dobře pamatuje J). Zde poměrně nenáročný a klidný přejezd po státovce B 111 až do Arnolsteinu. Následně již po silnici B 83 do městečka Riegersdorf a dále po silnici B 109 přes průsmyk Wurzenpass. Po cestě je možné navštívit muzeum opevnění, tedy bunkr. Na Slovinské straně se silnice mění v číslo 201 směr Podkoren. Průsmyk má zajímavé zatáčky, ale v roce 2015 nebyla silnice na Rakouské straně valné kvality. Následně pokračujte až do města Kranjska Gora kde již začíná výjezd na nejvyšší průsmyk Slovinska Vršič-Pass. Před výjezdem doporučuji zastavit se na kafe v Kranjske Goře. Opravdu hezká kavárna/cukrárna Sport point  a milá obsluha!

Kavárna Kranjska Gora:mapy.cz/s/nafelehojo

Pak už po silnici č. 206 přes samotný průsmyk. Silnice se pomalu táhne přes vracáky, které jsou POZOR dost často vydlážděné!! S motorkou pozor za deště a s autem si člověk musí najíždět, aby si občas neškrtnul spodkem. Ale jinak je cesta velmi kvalitní. Po výjezdu na vrchol vás čekají krásné pohledy do Slovinska a Itálie směrem k moři. Pokud chytnete počasí, tak se máte na co těšit. Dále se sjíždí směrem na město Soča a směr Bovec. Před Bovec uhnout na silnici č. 203 směr Cave del Predil. Pro někoho kdo se chce i trochu projít tak je zde možnost uhnout na cca 12 km dlouhou Mangarstrasse k Mangarthütte (1 906 m. n. m.), která leží pod vrcholem Mangarts (2 677 m.n.m.). Kdo má zájem může si vyběhnout na vrchol. Za cca 2 hodiny cesty se mu ukáže celý pakr Triglav v celé jeho kráse. (obávám se, že kvůli tomu to tady asi nikdo nečte J). U Cave del Predil doporučuji zastávku u jezera Lago del Predil. Opravdu krásné jezero, kde si odpočinete, smočíte nohy a dáte svačinu. Jinak z vlastní zkušenosti pokud budete chtít zastavit někde na oběd, tak zastavte ještě ve Slovinsku, které je čisté, upravené a je zde pár možností kde zastavit a dobře se najíst. Jakmile přejedete hranice do IT tak moc možností nenajdete. Jedině ve větším městě jako třeba Tarvisio. Nicméně dále cesta nevede přes velké město, ale v Cave del Predil se stáčí na malinkou silničku SP76 směrem na Sella Nevea. Dále již přes státní silnici SS13 až do Pontebba. Zde se najíždí směr Nassfeldpass (Passo di Pramollo)! V roce 2016 byl pass z Italské strany díky opravám tunelů uzavřen. Aktuálně nevím jeho sjízdnost - nutno před cestou prověřit!!!  Pak vás již cesta zavede až do Rakouska SP110 na IT straně a B 90 na Rakouské. Průsmyk je opravdu parádní a na vrcholu v Nassfeldu si můžete projít cestu kolem malého jezírka.  cestu zakončíme opět zpět v Hermagoru. Z tohoto města máte možnost se zajet ještě podívat na Weissensee, kdy cestu najdete v jiném popisku. Za mě je tohle celodenní, ale pohodový výlet, kde najdete všechno do od motorkářské cesty očekáváte. Osobně jí mám najetou i autem a je to taky super!

 

Přehled měst na cestě:

Hermagor - Arnoldstein - Kranjska Gora - Soča - Cave del Predil (jezero) - Sella Nevea - Pontebba - Nassfeld - Pontebba  - Hermagor

Mapa cesty: https://mapy.cz/s/1tdbT

 

 

 

 

Fotogalerie: Triglav - Národní park