Stakker Sattel a Pragser Wildsee

- Délka cesty:

cca 280 Km

- Zajímavosti na cestě:

Zámek Bruck in Lienz, Staré město Lienz, Pragser Wildsee, kostel pro pocestné Maria Luggau

- Stravování:

Alpengasthaus Oberseehütte, St. Jakob im Defreggental - 2002 m/n.m. tel: 0043(0)676/9439150

Gasthof Leitner, Bahnhof 121, 9761 Greifenburg, tel: 0043(0)472/344

- Dílna - servis

Motorrad Popodi, 9814 Mühldorf 48, tel: 0043(0)4769/4100

 

Vůně Alp a modrá obloha

Výchozí bod jízdy je v údolí Obere Drautal, ale můžete začínat tam, kde se zrovna nacházíte. Začněme však ve městě Greifenburg, kam se následně můžete pak vrátit. Pokračujte po silnici č. B100 směr na východní Tirolsko a město Lienz. Město je uprostřed Dolomit a je možné si projít jeho staré centrum a nebo navštívit místní zámek Schloss Bruck nebo Egger-Lienz-Museum (tak člověk chce být spíš v sedle, ale třeba se někdo najde kdo půjde na zámek a do musea). V Lienzu doporučuji natankovat, protože ceny benzínu v Itálii je nehorázná. Dále směr Matrei, kdy následně po cca 20 Km odbočit doleva směr St. Jakob im DefreggentalStaller Sattel (2052 m/n.m.).  POZOR: průjezd přes Staller Sattel je přes semafory!!! Směr Itálie je průjezd 0-15 min. v hodině a směr do Rakouska 30-45 min.!!

Dále cesta vede skrz udolí Antholzertal do oblasti Olang in Südtirol. Dále zůstaňte na silnici E66/SS49 a odbočte doleva směrem Innichen. Zhruba na půli cesty do tohoto města se nachází jižním směrem (tedy odbočka doleva) boční údolí, kterým se dostanete k jezeru Pragser Wildsee ve výšce 1 494 m/n.m., které je ve stínu imposantního masivu Seekofels (2 810 m./n.m.).

Dále se vraťte na silnici č.E66 směrem Innichen a Sillian Změna čísla silnice na B100 až k Tassenbach, kde se odbočuje vpravo směrem na KartitschKarnischen DolomitenstrasseLesachtal na silnici č. B11. Cesta vede podél Maria Luggau (k vidění a odpočinku místní kostel pro cestovatele) až po Kötschach-Mauthen a skrz Obere Gailtal až do Hermagoru. Zde doporučuji zastávku a návštěvu malého centra, kde najdete jak možnost jídla tak třeba cukrárnu.

Pak rozhodně doporučuji odbočit na silnici č. B87 směrem na Weissensee přes Kreuzbergpass (1 077 m./n.m.) Opravdu krásná cesta údolím a následně výjezd do sedla, kdy silnice je široká a plná dlouhých táhlých zatáček, do kterých je hezky vidět. Pak ještě doporučuji odbočit doprava na Weissensee, kde se můžete pokochat krásným jezerem. Jen pozor, špatně se tam parkuje, všude nějaká zóna.

Následný sjezd zpět do Greifenburgu je také velmi zajímavý. Již spíše utahující se zatáčky, pár vlásenek. Silnice v dobrém stavu! tento průsmyk není špatné si nejprve najet, aby člověk věděl kde co je a pak znovu v rychlejším tempu.

Italskou část cesty neznám osobně, ale předpokládám, že to bude také velmi zajímavé. Tu rakouskou mám sježděnou jak na motorce tak v autě a mohu jen doporučit!!

Přehled měst na cestě:

Greifenburg (Drautal) - Lienz - Huben - St. Jakob im defreggental - Staller Sattel - Oberrasen - Niederdorf - Pragser Wildsee - Innichen - Sillian - Tassenbach - Kartitsch - maria Luggau - Kötschach Mauthen - Hermagor - Weissensee - Greifenburg.

Mapa cesty: https://mapy.cz/s/1jXWQ

Fotografie z Weissensee - ostatní části trati nemám osobně najeté

 

 

 

Fotogalerie: Stakker Sattel a Pragser Wildsee