Grossglockner Hochalpenstrasse

 O asi nejznámější Rakouské vysokohorské silnici se toho napsalo už hodně. Jelikož je tato záložka věnovaná hlavně cestování v autě nebo na motorce, nebudu se rozepisovat o všech místech, kde se dá něco zajímavého vidět. Hlavní je, jak si hezky užít tu hromadu krásných zatáček.

Příjezdy k této silnici jsou v podstatě dva a to buď ze strany od Zell am See nebo ze strany Korutanské, tedy Heiligenblut. Při příjezdu k mýtné bráně zaplatíte celkem nekřesťanské peníze za vjezd, ale musím říct, že to za to stojí. Auto platí pro rok 2014 34 Eur a motorka 24 Eur. Hned od mýtné brány ze strany Zell am See/Bruck se začíná docela zostra a stoupání má určitě hezkých 12-15%. Zatáčky jsou v této části spíše ostré vracečky, jsou ale dost široké a na několika místech se dá předjíždět a to jak díky dobré viditelnosti, tak díky rozšířením na dva pruhy. Jako první zastávku doporučuji parkoviště pod EdelweissSpitze. Člověk i stroj si odpočine po celkem slušném převýšení cca 1 200 m! Dále doporučuji i přes to, že nejde o nějaký motoristický zážitek, vyšplhat na EdelweissSpitze 2 571 m, kde je (pokud počasí dovolí) úchvatný výhled. Taky si zde člověk může dát štrůdl v místní hospůdce. No, to už ale nás pravověrné motoristy svrbí ruce a hned po tom co se dostaneme pod kopec Edelweissspitze a najedeme na širokou silnici, můžeme si opět vychutnávat zážitek z jízdy. Skrz dva tunely, kterým je také Hochtor ve výšce 2 504 m, se dostaneme na Korutanskou stranu. Ze zkušenosti je zde většinou lepší počasí a průjezd tunelem je jako do jiného světa. Po tunelu následuje krásná silnice, kdy její profil se střídá s vracečkami, tak rychlými pasážemi. V momentě, kdy dorazíte na kruhový objezd, máte dvě varianty a to, jet směr výjezd Heiligenblut, nebo vyhlídka na ledovec Pasterce a  Kaiser–Franz-Josefs-Höhe. Určitě doporučuji druhou variantu, protože silnice zde není nějak prudká a je plná krásných zatáček, do kterých je dost často i vidět, takže člověk tolik neriskuje. Z vyhlídky vede stejná cesta, ale to nikomu vadit určitě nebude. Na vyhlídce se člověk může opět protáhnout a pokochat se monumentálním výhledem na ledovec a nejvyšší horu Rakouska Grossglockner. Kdo bude chtít a bude mít čas, může navštívit muzeum a vyhlídkovou věž. Ale ruku na srdce, kvůli tomu tady nejsme že…

Cesta na Heiligenblut je již zase celkem strmá, hlavně za mýtnou bránou. Zde si již člověk moc neužije a to díky většímu provozu. Následně cesta až do Lienzu je krásná, plná zatáček a krásných výhledů a není tak prudká, spíš místy rovná. Přejezd přes tento průsmyk jsem již zvládnul celkem 10x a pokaždé mě něco nového překvapilo. Letos, tedy v roce 2014 budu načínat svoji druhou desítku přejezdů přes tento nejznámější pass.

Doporučení:

  • nejlepší je jezdit mimo sezonu prázdnin a víkendů – jinak si moc toho adrenalinu člověk neužije
  • z mého pohledu se mi jezdí lepší ze strany Heilihenblut, kdy stoupání nejsou tak strmá a dá se tedy jet poměrně naplno
  • nutná je před odjezdem kontrola brzd, protože ty dostanou opravdu zabrat, stejně tak gumy
  • jinak, i když člověk dodržuje rychlostní limity, tedy 100 Km/h, tak si užije hodně srandy (občas to ujede no..)

Tip:

Ze své zkušenosti mohu doporučit udělat si celodenní výlet se startem v Zell am See a cestou směr Matrei in Osttirol přes Felbertauern Strasse (opět v provozu po sesuvu z jara 2013). Dále sjet do Lienzu a dále směr Heiligenblud – Grossglockner. Více o Felbertauern Strasse ve vlastním blogu. Celkem je to okruh kolem 250 Km a je to tak akorát na jeden den. Při použití obou těchto placených silnic je sleva 10 Eur.

Tip na pánský víkend:

V roce 2013 jsme s kamarády prohnali naše staré Hondy (auta) celkem 2x přes Rakouské Alpy. Ubytovali jsme se v Zell am See na nádherném místě nad jezerem v cca 1 100 m/ n.m. Následně jsme dělali okružní jízdy po okolních silnicích. Doporučuji díky výborné paní majitelce, krásnému ubytování a výborným snídaním.

Odkazy:

ubytování: https://www.holzegghof.at/

Grossglockner: https://www.grossglockner.at/

Felbertauern: https://www.felbertauernstrasse.at/

Koupání v Heiligenblud: https://www.heiligenblut.at/de/articles/view/774

Tak přeju krásný zážitek!!!

Fotogalerie: Grossglockner Hochalpenstrasse