Cesta č.1 - Přemísťovací

 

Cesta č. 1 – Strážný - Passau – Salzburg – Villach – Přemisťovací varianta

– cca 500 Km a reálně 6,5 hodiny cesty se zastávkami

Jelikož jsem z Prahy, tak všechny varianty začínají v Praze. Tuto cestu jezdím v noci již několik let a je to směska silnic první třídy a dálnic. Bohužel žádná dálnice nevede přímo a pokud si nechcete najet o pár set kilometrů více, tak toto je jediná volba. Nejprve cesta na Příbram po R4 a pak směrem Strážný přechod do Německa. Cestu mám rád, protože je tam hodně hezkých zatáček, ale někomu to nemusí vyhovovat. V Německu se cesta již narovnává a směr B12 Passau je už bez nějakých velkých zákrut. Následně se najede na chvilku na dálnici A3, ze které se sjede opět na B12 a pak po přechodu hranic do Rakouska na B156. Po této silnici dojedete až do Salzburgu. Zde doporučuji natankovat plnou nádrž, protože je to z Rakouska jednoznačně nejlevnější destinace. nafta i benzín jsou zde levnější než u nás (2014).

Následně se cesta již stočí na dálnici A10, která vede až do Villachu nebo Spittal an der Drau. POZOR – v Rakousku se platí dálniční známka. 10ti denní 8,50 EUR a dvou měsíční 24,80 EUR.

Bohužel po cestě na A10 budete muset ještě zaplatit 11 EUR za průjezd tunelem Katschberg. Tunel se dá objet, ale v podstatě si nepomůžete, protože vás to bude stát zase na vyšší spotřebě. Pokud sjedete na Sankt Michael im Lungau tak zaplatíte 5,50 EUR za průjezd městem. Pokud budete chtít opravdu tunel objet a neplatit, tak musíte sjet již na Radstadt a pokračovat po B99 průsmykem na Obertauren a pak směr Rennweg am Katschberg stále po B99. Cestu mám vyzkoušenou jak v noci, tak ve dne a jedná se o horskou silnici, ale první třídy, takže průjezdnost je velmi dobrá. Takže pokud si budete chtít již prohlédnout krásy Alpských průsmyků a vesniček, tak tuto cestu mohu doporučit. Oněch 11 Eur za tunel projedete v benzínu nebo naftě a bude vám to trvat tak o hodinu více, ale zese se můžete na něco podívat.

Rychlý přehled:

  • dálnice R4 Příbram
  • B12 – Passau
  • A3
  • B12 do Braunau am Inn
  • B156 do Salzburgu
  • A10 Spittal an der Drau – nebo Villach (platba 11 Eur za tunel pod Katschberg)
  • objížďka placení tunelu Radstadt B99 – Rennweg am Katschberg
  • B99 následvat až do Spittalu nebo dále do Villachu

Doporučení: Rychlá cesta pro rodinu s dětmi na noc