Tscheppaschlucht Ferlach

Vhodné pro děti – ANO od 4 let jinak s nosítkem – kočárek nelze

Pěší túry obtížnost – středně těžké                                                              

Občerstvení – ANO                                                                                                                                                 

Cena parkoviště: 3 Eur na celý den (může se měnit každý rok)                        

Cena s Korutanskou kartou: ZDARMA

Upozornění:

Cesta je občas náročná a to díky stoupání pomocí strmých schodišť. Dbejte tedy prosím zvýšené opatrnosti hlavně na děti. Naše dcerka vše zvládla ve 4 letech.

Pokud máte rádi přírodu ve své nespoutané formě, tak právě zážitek na Tscheppaschluchtech je pro vás jako stvořený. Procházka kolem říčky Loibelbach vás bude fascinovat a nebudete chtít, aby cesta skončila. I když po cca 7 km toho budete mít určitě dost a rádi si sednete v restauraci na oběd.

Začátkem je příjezd na parkoviště kousek za vesnicí Unterloibl. Poslední dva roky je parkoviště zpoplatněno a to částkou 2 Eur na celý den. Z parkoviště přejdete přes silnici pomocí mostu a dáte se směrem k vstupní bráně. Po cestě ještě potkáte lanový park s dlouhým přejezdem po laně přes údolí. Osobně jsem chtěl vyzkoušet, ale cena 20 Eur za lanový park a přejez mě celkem odradila. Následně jdete stále z kopce pomalu do údolí k říčce Loibelbach. Po zhruba 10 min. chůze dorazíte ke vstupu do soutěsky. Je zde občerstvení, kde mají nejlevnější Wiener (párky) s houskou v celém Rakousku (3,5 Eur). Nicméně kvůli žvanci zde nejste že.. J.

Ihned po vstupu do soutěsky vás uchvátí čistota říčky a cesta sevřená mezi dvěma stěnami a svěží vzduch. Na začátku najdete po cestě pár poučných stezek, jako ukázku obydlí dřevorubců, nebo možnost ochutnání zdejší čisté pramenité vody. Cesta se pak pomalu začne ubírat po větších či menších schůdkách a schodištích, kdy se budete poměrně často zastavovat nad krásnými lagunami modrozelené vody, vodopády a jinými krásnými pohledy na tuto přírodní scenérii.

Asi hlavním lákadlem je přechod přes zavěšený most u největšího vodopádu, který se jmenuje Teufelbricke (čertovský mostek). Zde si můžete také udělat památeční fotku, kterou pak naleznete na stránkách města Ferlach (www.ferlach.at). K mostu vede točité schodiště a po jeho zdolání se ocitnete na houpajícím se mostku, kdy pod nohami máte průhledný rošt, takže nedoporučuji někomu kdo má strach z výšek. Za mostem je krásný pohled na vodopád, dá se zde i posedět a trochu si odpočinout. Také je zde výstup k autobusové zastávce sběrného autobusu, který vás odveze zpět na parkoviště.

Nicméně osobně doporučuji ještě pokračovat dále a to směr Bodental. Toto malebné údolí nabízí nejen dobré občerstvení v místním Gasthofu, ale také další možnosti jak si výlet ještě prodloužit. Cesta stále vede kolem říčky, ale již není tak náročná. Pomalu stoupá lesem a občas musíte překonat nějaké kořeny nebo sesuvy půdy, které každý rok změní profil cesty. Každý rok je zde něco nového a krásně vidíte, jak příroda pracuje a nenechá se spoutat nějakými uměle vytvořenými cestami. Po příchodu do Bodentalu budete jistě obdivovat místní chaty a chatičky. Místní Gasthof nabízí krásné posezení na venkovní terase s výhledem na strmé vrcholy Slovinsko Rakouských Karawanken. Je zde dětské hřiště a tak i děti se zde nebudou nudit. Jako dobrý duch obchází místní hosty pes Ottelo – Bernský salašnický pes. Osobně ho známe od štěněte, ale jak na místo jezdíme již několik let, pomalu nám stárne.

Edit 2014: Bohužel pes Ottelo zemřel v roce 2014 - čest jeho památce

Jinak po dobrém obědě, máte možnost počkat na sběrný autobus, který vás odveze v rámci zaplaceného vstupného zpět na parkoviště. Jezdí každou hodinu.

Odkaz na cestu:

mapy.cz/s/kasomuhura

Doporučení:

Přijeďte nejlépe hned na 8:30, kde se soutěska otevírá. Na úzkých cestách je lepší nepotkávat moc lidí. Máte také více času si vše v klidu prohlédnout a užít.

Tip:

Pokud nemáte ještě dost, tak pokračujte dále k masivu směr Märchenwiesse. Více informací o tomto výletu naleznete v samostatné záložce zde:

https://www.dovolena-korutany.cz/kam-pesky/marchenwiesse/

Odkaz korutanské karty:

www.kaerntencard.at/sommer/naturerlebnisse/tscheppaschlucht-ferlach/

Odkaz na lokalitu:

https://www.dovolena-korutany.cz/novinky/lokality/klagenfurt-a-okoli/

Fotogalerie: Tscheppaschlucht Ferlach

<< 1 | 2